8istovky Žďárských vrchů
Podzimní navigačně orientační pochod či běh.
Cílem je v limitu 24 hodin daného dne vystoupat na co největší počet osmistovkových vrcholů Žďárských vrchů.
Postup od startu přes jednotlivé vrcholy do cíle jakož i orientační nebo navigační pomůcky si každý účastník volí sám.
Pravděpodobně nejkratší trasa mezi všemi šestnácti vrcholy měří "vzdušnou čarou" 44,5 km.
Na prezentaci je k dispozici vzorový zákres umístění kontrolních stanovišť na vrcholech, jejich slovní popis a souřadnice GPS.
Start a cíl je v rychtě č. p. 12 v obci Krátká u Sněžného (GPS: N 49°38.49245', E 16°5.64183')
Účastníci startují kdykoliv v době od 0:00 daného dne. Cíl se uzavírá ve 24:00 téhož dne.
První ročník přilákal na start 28. 9. 2012 jedenáct účastníků.
Nikomu z nich se nepodařilo navštívit všech 16 vrcholů a označit průchod kontrolním stanovištěm do startovního průkazu.
Nejblíže k tomu měl maďarský pár ultramaratonců Anna Õrsi a Csaba Riedlinger.
V rámci souběžného pochodu na 100 kilometrů po předem dané trase měli za 22 hodin a 59 minut označeno 14 vrcholů a na zbylých dvou nenašli kontrolu. Svoji přítomnost na nich prokázali fotografií.
Z účastníků, kteří si volili trasu v souladu s pravidly sami, nejlepšího výsledku dosáhla pražská dvojice Eliška Majorová a Jiří Blažek. Čtrnáct vrcholů navštívili za 20 hodin a 27 minut.
Druhý ročník se uskutečnil 21. 9. 2013 i navzdory zákazu vstupu do lesů v západní části Žďárských vrchů kvůli odstraňování následků červencové vichřice.
Namísto "zakázaných" osmistovek Tisůvka, Kamenný a Šindelný vrch byly vybrány "náhradní" vrcholy Kamenice, Bohdalec a Prosíčka. Pravděpodobná nejkratší trasa mezi všemi šestnácti vrcholy byla o něco kratší než o rok dříve, narostlo však "převýšení".
Z jednadvaceti starujících si jich devatenáct doběhlo pro originální handmade brašničku s logem akce a jedinečným doběhovým číslem.
Číslo 001 získal Jan Císař ze Svratky, který většinu trasy proběhl v noci.
Absolutně nejrychlejšího času dosáhl Igor Šimon ze Žďáru nad Sázavou - 6:45 hodin.
Nejrychlejší ženou se stala Martina Štursová z Březin. Čas 9:39 hodin dokázala zaběhnout i s rukou v sádře.
Třetí ročník v sobotu 20.9.2014 přivítal rekordních 44 účastníků včetně devíti žen. Podmínku pro zisk brašničky splnilo 7 žen a 27 mužů.
Nejrychleji to zvládli orientační běžec David Vedra z Brna za 5:55 hodin a orientační běžkyně Zuzana Čechová z Rantířova u Jihlavy (autorka všech brašniček) za 9:23 hodin.
Čtvrtý ročník přilákal v sobotu 19.9.2015 za krásného jasného slunečného počasí 34 startujících, z nichř 28 si odneslo brašničku a drtivá většina "recidivistů" si vylepšila osobní rekord. David Vedra posunul nejlepší čas na 5:40 hodin a historicky nejrychlejší ženou se stala Lucie Broschová z Blanska časem 8:58 hodin.
Pátý ročník v sobotu 17. 9. 2016 přinesl dvě změny. Celoroční zákaz vstupu na vrcholovou Pohledeckou skálu vyhlášený správou CHKO Žďárské vrchy znamenal přesun kontrolního stanoviště na jednu z menších skalek mimo zónu odstupňované ochrany. Druhou změnou bylo odstartování nové výzvy pro úspěšné 8istovkaře z minulých ročníků - trasy 800+. Na ní borci zdolávají o jeden vrchol - nově přeměřený Bohdalec - navíc a za svůj výkon mají právo si v cíli vybrat z nové kolekce handmade cen.
Prvním v cíli nové trasy byl a cenu s číslem +001 si zasloužil Jaroslav Choutka z Havlíčkova Brodu. Nejrychlejšího času ale dosáhl Milan Beneš z Poličky - 7:57 hodin. První ženou, která dokázala vystoupat na všech 17 vrcholů se stala Jana Hančová z Pardubic a stanovila nejlepší ženský čas na této trase na 14:47 hodin.
Na klasické šestnáctivrcholové trase byli nejrychlejší Petr Novák a Pavel Lisý z Hradce Králové časem 8:28 hodin, jen o dvě minuty lepším než Lukáš Černý ze Žďáru nad Sázavou, který však svůj výkon podal v noci. Mezi ženami dosáhla nejlepšího času zkušená orientační běžkyně Magda Horová z Prahy - 9:26 hodin.
Celkem odstartovalo 35 účastníků, z nichž 21 získalo brašničku a 9 některou z nových cen. 8 vrcholů absolvoval v krosně na zádech své maminky Boženy Kováčové i téměř dvouletý Martin. Avízované citelné ochlazení nastalo až po skončení akce, takže běžci a chodci si užívali teplého letního počasí s osvěžující přeháňkou.
Šestý ročník v sobotu 16. 9. 2017 propršel. I přes celodenní déšť však padly hned tři historické rekordy - zlepšení nejlepšího času na základní trase (David Vedra 5:37 hodin) a na trase 800+ mezi muži (Vít Pučálek a Milan Beneš 7:17 hod.) i ženami (Magda Horová 9:07 hod.)
Sedmý ročník v sobotu 22. 9. 2018 byl posledním, který se uskutečnil v budově statku Krátká 2 před jeho dlouho plánovanou rekonstrukcí a přeměnou na "Dům přírody Žďárských vrchů". Současně s "8istovkami" zde probíhal i "Krátecký jarmark". Obě akce provázelo slunečné, ale chladnější počasí. Rekordman David Vedra tentokrát posunul nejlepší čas na trase 800+ na 5:53 hod. Nejlepšího času mezi ženami na této trase dosáhla Milada Klapková z Vrchlabí - 10:53 hod.
Nejrychlejším mužem na základní trase se stal Mikuláš Kratochvíl z Čech pod Kosířem v čase 9:01 hodin a nejrychlejší ženou Renata Hejnová z Brna - 15:16 hodin.